Pcsupport.cz
HST.cz HST.en HST.de

Vážení členové a přátelé komory,

vzhledem k současné situaci s onemocněním COVID-19 pro vás zveřejňujeme aktuální informace o dění ve Švýcarsku a České republice.

Aktualizováno 20. 3. 2020

 

Nouzový stav v České republice

 

Informace o cestování:

Vláda omezila volný pohyb osob po celé České republice, aby zabránila šíření koronaviru. Nařízení platí od 16. března do úterý 24. března.

Od 19. března je přísně zakázáno opustit domov bez roušky. Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo seznam společností, které prodávají roušky či materiál k jejich vlastní výrobě.

Všem obyvatelům České republiky je zakázáno cestovat mimo své bydliště s výjimkou určitých situací. Jednotlivci jsou také povinni omezit kontakt s ostatními lidmi. Každý cestující mimo místo své bydliště byl poučen, aby udržoval vzdálenosti minimálně dva metry od ostatních osob, používal roušku či jinou alternativu (vyrobenou roušku, šálu či cokoliv jiného), aby byla zakryta ústa i nos. Z hygienických důvodů se akceptují výhradně bezhotovostní platby.

COVID19 small

* Exeptions: https://www.mvcr.cz/clanek/cestovani-po-dobu-nouzoveho-stavu.aspx

** List of risk countries will be updated according to information of the Ministry of Health of the Czech Republic https://koronavirus.mzcr.cz/staty-sveta-s-vysokym-rizikem-prenosu-nakazy/

 


 

Detailnější informace naleznete zde.

 

Pokyny pro společnosti a podnikatele:

Vláda schválila návrh na prodloužení vyplácení ošetřovného po dobu nouzového stavu.
Ministerstvo průmyslu a obchodu shromáždilo veškeré užitečné kontakty zde.
Odpovědi na časté dotazy naleznete na webových oficiálních stránkách BusinessInfo.cz.
Upozornění: Pro nejaktuálnější informace sledujte, prosím, oficiální stránky Vlády České republiky.

 

Situace ve Švýcarsku:

Nejnovější zprávy o celkové situaci lze sledovat na webových stránkách Swissinfo.ch a rovněž na stránkách Spolkového úřadu pro veřejné zdraví.
Pro firmy a podnikatele doporučujeme sledovat oficiální stránky Státního sekretariátu pro ekonomické záležitosti SECO a také webové stránky pro malé a střední podniky (pouze v němčině, francouzštině a italštině).
Naše partnerská organizace Swiss Global Enterprise S-GE zveřejnila užitečné informace nejen pro švýcarské vývozce.

 

Jaké dopady bude mít krize na švýcarskou ekonomiku?

Švýcarská ekonomika se pravděpodobně kvůli koronaviru dostane do recese, a to v první polovině roku 2020. Státní sekretariát pro ekonomické záležitosi (SECO) výrazně přepracoval ekonomickou prognózu, avšak nejistota této prognózy je zatím velmi vysoká. Očekávaná míra nezaměstnanosti pro rok 2020 bude 2,8% a hrubý domácí produkt poklesne o 2,8%, tedy na -1,3%.
Spolková Rada tento týden diskutuje o dalších možných opatřeních ke zmírnění ekonomických dopadů kvůli koronaviru. Rozhodnutí bude sděleno dnes, v pátek 20. března.
Informace o cestování:
Letecká společnost Swiss International Air Lines omezila své lety o 80 %. Na vojenském letišti v Dübendorfu je uzemněno 24 letadel, společnost v současnosti využívá pouze 6 letadel.
SBB:
Bylo rovněž rozhodnuto o velkých restrikcích v železniční dopravě. Více informací k dispozici přímo na webových stránkách SBB. Před cestou vždy zkontrolujte online jízdní řády.
Federální ministerstvo zahraničních věcí FDFA zveřejňuje aktuální cestovní informace a také doporučuje švýcarským cestujícím registrovat se do „Travel Admin App“, aby je FDFA mohl kdykoliv kontraktovat.

Partneři / Partners

ST logo CZ stojate cerne2 partner seclogo partner seclogo partner seclogo partner koalice SPCR LOGO VERTICAL CZ RGB 280x226 Sear czech logo IMD Logo Blue RGB

 

loga partneri 280x226 slunce 280x226 roska 280x226 Kudyznudy.cz - tipy na výlet  LOGO PFM 2

 

 

 

 

 

 

Menu