Preloader

HST Chamber of commerce Switzerland

/ Nejnovější aktuality

Aktuality o obchodu
ve Švýcarsku a
České republice

Sledujte nejnovější zprávy, poznatky a vývoj v oblasti zahraničního obchodu a hospodářských vztahů mezi Švýcarskem a Českou republikou.

WTO v kritickém bodě

Ministři obchodu z 21 zemí diskutovali na neformálním setkání možnosti kompromisu pro nadcházející konferenci Světová obchodní organizace. Na pozvání švýcarského prezidenta Guy Parmelin se jednání zúčastnily mimo jiné Čína, Evropská unie, Japonsko a Spojené státy.

Švýcarský prezident Guy Parmelin pozval obchodní ministry z 21 zemí na neformální setkání, které se konalo 22. ledna na okraj Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu ve švýcarském kantonu Graubünden. Zúčastnily se jej nejvýznamnější světové obchodní mocnosti, včetně Číny, EU, Japonska a USA, dále také Egypt, Argentina, Spojené království, Jihoafrická republika a Jižní Korea.

Setkání bylo uspořádáno jako příprava na 14. ministerskou konferenci Světové obchodní organizace, která se má uskutečnit na konci března v Yaoundé v Kamerunu. Diskuse se zaměřily na plánovanou dohodu o usnadnění investic pro rozvoj a na moratorium na cla uplatňovaná na elektronický obchod, u nichž jsou již kompromisy na dosah.

Parmelin shrnul jednání s tím, že WTO se nachází v „kritickém bodě z hlediska své důvěryhodnosti“. Uvedl, že 14. ministerská konference by se měla rovněž zabývat tím, jak posílit a zachovat mnohostranný obchodní systém založený na pravidlech. Pro většinu účastníků neformálního setkání v Davosu musí zůstat zásada nediskriminace základním pilířem obchodního systému.

Členové švýcarské vlády (federální radní) odpovědní za zahraniční obchod pořádají neformální ministerská setkání k tématům WTO na okraj Světového ekonomického fóra v Davosu již po několik desetiletí.