Pcsupport.cz
HST.cz HST.en HST.de

Česká republika i Slovensko zůstávají do konce dubna na seznamu rizikových zemí pro Švýcarsko. I nadále tedy platí povinnost 10denní karantény po příjezdu do Švýcarska, kterou lze zkrátit sedmý den PCR testem. Výjimku mají osoby, které prodělali v posledních třech měsících Covid-19. Podrobné informace, jaké doklady a testy pro vstup do Švýcarska potřebujete a kde a jak se hlásit naleznete níže.

Obyvatelé ČR a SR musí po příjezdu do Švýcarska provést následující:

 1. Ihned se odebrat domů nebo do jiného vhodného ubytování (např. hotel nebo apartmán). Při cestě do ubytování dodržovat minimální vzdálenost 1,5 metru od ostatních lidí a v ideálním případě nevyužívat pro tuto cestu veřejnou dopravu.
 2. Nahlásit svůj příjezd příslušnému kantonálnímu orgánu nejpozději do dvou dnů od příjezdu (nutno postupovat dle pokynů kantonálního úřadu).
 3. Následujících 10 dní strávit doma / v ubytovacím zařízení, aniž byste šli ven. Vyvarovat se kontaktu s jinými lidmi a postupovat dle karanténních pokynů. Sedmý den je možné podstoupit další test na vlastní náklady a v případě negativního výsledku je možné karanténu ukončit.

 

Bližší informace naleznete také na webové stránce švýcarského ministerstva pro veřejné zdraví BAG, Velvyslanectví ČR v Bernu a Velvyslanectví SR v Bernu.

 
 

 

Karanténní strategie ve Švýcarsku

Aktuální strategie testování se také vztahuje na osoby přijíždějící do Švýcarska ze země umístěné na seznamu rizikových zemí. Při příjezdu musí nově předložit potvrzení o negativním výsledku PCR testu, ne starším než 72 hodin a podstoupit 10denní karanténu, kterou mohou po sedmi dnech ukončit v případě, že podstoupí další antigenní nebo PCR test s negativním výsledkem. 

Každý, kdo přišel ve Švýcarsku do styku s nakaženou osobou, musí podstoupit 10denní karanténu, kterou je možné ukončit po sedmi dnech v případě, že bude mít testovaný negativní výsledek z antigenního nebo PCR testu a bude k tomu oprávněn místními kantonálními orgány. I po zkrácení 10denní karantény na 7 dní je nutné po dobu 3 následujících dní nosit ochranou masku / roušku a udržovat sociální odstup. 

Všechny osoby, které přicestují do Švýcarska leteckou dopravou i ze země, která není považována za vysoce rizikovou, musí být schopny se před nástupem do letadla prokázat negativním výsledkem PCR testu. Toto platí také pro tranzit leteckou dopravou. 

Všichni cestující přijíždějící do Švýcarska ze zahraničí letecky, lodí, autobusem nebo vlakem musí při příjezdu také vyplnit on-line příjezdový formulář, díky kterému bude možné snadněji identifikovat případy infekce a rychleji trasovat nakažené.

 

 

Rules_for_entering_Switzerland_copy.jpg

 

 


 

Tranzit do a přes Švýcarsko

Tranzit přes rakouské území bez zastávky (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC je přípustné) je i nadále možný a v rámci výjimky také bez nutnosti předkládat negativní výsledek testu na SARS-CoV-2. Před svou cestou si také aktuální podmínky ověřte na stránkách Velvyslanectví ČR ve Vídni a u příslušných rakouských úřadů. 

Od 28. 3. 2021 je opět pro obyvatele ČR možný tranzit přes Německo. V rámci aktuálního opatření není nutné provádět registraci příjezdu před cestou ani předkládat negativní test na SARS-CoV-2. Bližší informace naleznete na stránkách Velvyslanectví ČR v Berlíně.

Tranzit přes území Švýcarska je i nadále možný a povinná desetidenní karanténa se nebude vztahovat na pozemní tranzit Švýcarskem (tj. autem, autobusem a železnicí), který proběhne v rámci max. 24 hodin, a na přestupy na navazující lety na letištních terminálech. V případě leteckého tranzitu přes letiště v Curychu je nutné se před nástupem do letadla prokázat negativním PCR testem – viz informace BAG.

 

Návrat ze Švýcarska do ČR

 

Cestovatelský semafor ČR v současné době označuje Švýcarsko červenou barvou. Čeští občané, jejich rodinní příslušníci, občané EU s vydaným potvrzením o přechodném pobytu a cizinci s povolením k trvalému pobytu musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň v případě přepravy veřejnou dopravou podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Do doby negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov.

Čeští občané, jejich rodinní příslušníci, občané EU s vydaným potvrzením o přechodném pobytu a cizinci s povolením k trvalému pobytu, kteří se na území ČR nepřepravují veřejnou dopravou, musí podstoupit PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Před vstupem do ČR musí vyplnit příjezdový formulář. Do doby negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 14 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 všude mimo domov.

Bližší informace jsou k dispozici na stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

 

 

Aktuální opatření ve Švýcarsku

 • Při pobytu v přírodě vč. lyžování nejsou roušky požadovány. Ve všech lyžařských střediscích platí ochranná opatření jako povinnost nosit roušky, dodržovat odstupy a také jsou zavedeny omezení kapacity v lanovkách na 2/3 apod. Aktuální přehled o střediscích (celkem 232), otevřených sjezdovkách a stavu sněhové pokrývky najdete v našem sněhovém zpravodajství (70 středisek má tuto platformu přímo spojenou s prodejem svých skipasů on-line).
 • Hotely a další ubytovací zařízení zůstávají otevřeny.
 • Podniky poskytující stravovací služby musí zůstat nejméně do konce února zavřené (zpřísněno na základě rozhodnutí z 13. 1. 2021). Take-away a donášková služba nadále funguje, stejně tak hotelové restaurace pro hotelové hosty. Je přerušen provoz všech jídelních a restauračních vozů ve vlacích a taktéž provoz panoramatického vlaku Glacier Express.
 • Všechna kulturní zařízení a zařízení pro volnočasové aktivity zůstanou nejméně do konce února zavřená (vč. muzeí, kin, knihoven, kasin, botanických zahrad a ZOO, stejně jako bary, diskotéky a taneční kluby). Kulturní aktivity v malých skupinách s dětmi a dospívajícími mladšími 16 let budou nadále možné pouze bez publika.
 • Sportovní zařízení zůstanou uzavřená nejméně do konce února. Venku může společně sportovat až 5 lidí. Profesionální zápasy jsou možné pouze bez diváků. Děti do 16 let mají povoleno sportovat společně, ale nesmějí se pořádat soutěže nebo zápasy.
 • Poskytovatelé služeb, jako jsou kadeřnické salony, pošty, banky, cestovní kanceláře, solária a myčky aut, mohou zůstat otevřené, ale od 19:00 do 6:00 a v neděli musí mít zavřeno (včetně provozoven na vlakových nádraží a letištích).
 • Soukromých akcí se může účastnit maximálně 10 lidí (vč. děti). Shromáždění lidí na veřejných místech bude také omezeno na 5 lidí. I nadále zůstává doporučení omezit soukromé shromažďování na maximálně 2 domácnosti.
 • Nemocnice, kliniky a ordinace lékařů, sociální instituce (drop-in centra), veřejné úřady a policejní úřady, přepážky společností veřejné dopravy a půjčovny aut mohou být i nadále v provozu.
 • Kantony mohou v návaznosti na epidemiologickou situaci rozhodnout o uvolnění nebo zpřísnění opatření týkajících se zejména restaurací a sportovních aktivit.
 • Nadále (od 19. 10. 2020) platí nařízení o plošném nošením roušek ve všech veřejně přístupných vnitřních prostorech, na všech zastávkách veřejné dopravy a ve všech prostředcích veřejné dopravy (vlaky, autobusy, lodě, MHD, lanovky atd.). Setkávání nad 15 osob je momentálně zakázáno.
 
20210322_-_Measures_22.3.2021.jpg
 
 

Podrobný přehled aktuálních opatření naleznete v přehledu Federálního úřadu pro veřejné zdraví BAG.

  

 

Seznam rizikových zemí

V případě, že bude v dané zemi zaznamenáno o více jak 60 nově nakažených na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní oproti Švýcarsku, bude daná země umístěna na seznam rizikových zemí a její občané tím pádem budou muset po příjezdu do Švýcarska absolvovat povinnou 10denní karanténu. Průběžně aktualizovaná čísla nově nakažených, která jsou pro tento seznam využívána naleznete na této stránce ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control), aktuální stav nově nakažených ve Švýcarsku k porovnání poté naleznete na této stránce Federálního úřadu pro veřejné zdraví BAG.

Seznam rizikových zemí se v současné době aktualizuje každých 14 dní a jeho aktuální verzi naleznete webových stránkách švýcarského Federálního úřadu pro veřejné zdraví a lichtenštejnského úřadu pro zdraví.

Osoby, které pobývaly v posledních 10 dnech před příjezdem do Švýcarska a Lichtenštejnska v některé tzv. rizikové zemi, musí i nadále podstoupit 10denní karanténu po příjezdu na území Švýcarska.

Pokud jste ve Švýcarsku a pociťujete některé z příznaků nákazy nebo jiné nemoci, je nutné navštívit stránku věnovanou izolaci a karanténě a postupovat podle uvedených pokynů. I nadále platí nutnost dodržování platných hygienických nařízení.

 

Výjimka z povinné karantény

Od 8. 2. 2021 vstoupily v platnost nové výjimky pro cesty do Švýcarska, definovány jsou v dokumentu Verordnung über Massnahmen zur Bekämpfung des Coronavirus (Covid-19) im Bereich des internationalen Personenverkehrs 818.101.27 (4. Abschnitt / Art. 8 Ausnahmen von der Test- und Quarantänepflicht). Do Švýcarska tak mohou nově cestovat bez karantény a PCR testu i osoby, které v posledních 3 měsících prodělali onemocnění SARS-CoV-2 a jsou vyléčeni – s sebou na cestu musí mít potvrzující doklad v angličtině (aktuálně neexistuje jednotný formulář pro celé Švýcarsko). Povinnost vyplnit příjezdový formulář platí i pro tyto osoby.

Před cestou do Švýcarska je tedy potřeba si ověřit u místních kantonálních úřadů uznání vydaných lékařských dokumentů / certifikátů o prodělání a vyléčení se z nákazy SARS-CoV-2 (v případě cesty do kantonu Graubünden využijte e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Místní úřad vás poté kontaktuje a také potvrdí uznání dokumentů, aby byl příjezd bez problému. Jedním z rozhodujících faktorů je datum certifikátu / potvrzení.

Přehled on-line formulářů / kontaktů na místní kantonální úřady naleznete v tomto přehledu na stránce BAG.

Prodělaný a vyléčený SARS-CoV-2 v posledních 3 měsících zprošťuje cestovatele od povinnosti karantény a testu aktuálně i při příjezdu do ČR - bližší informace naleznete na stránce Ministerstva vnitra ČR (sekce 2. Vstup na území České republiky, odkaz na PDF soubor Pravidla pro vstup osob na území České republiky dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví (pdf, 1,2 MB).

Další informace je možné nalézt na webových stránkách Velvyslanectví České republiky v Bernu.

 

 

Dopravní spojení se Švýcarskem

Autobusové spojení: ČSAD Tišnov obnovuje k 31. 3. 2021 své spoje z ČR do Švýcarska a od 1. 4. 2021 také spoje ze Švýcarska do ČR. Autobusový dopravce Nobless Line obnovuje provoz svého spojení ČR se Švýcarskem od 1. 4. 2021 (nejbližší plánované spoje jsou z ČR 1. 4., 8. 4. a 11. 4. 2021 a ze Švýcarska 2. 4., 9. 4. a 12. 4. 2021. FlixBus a RegioJet mají svá přímá spojení zatím přerušená.

Letecké spojení: Od 8. 2. 2021 musí všichni cestující letecké společností Swiss International Air Lines (zkráceně SWISS) vyplnit elektronický formulář pro vstup do země a během check-inu předložit negativní výsledek PCR testu na SARS-CoV-2, který nesmí být starší 72 hodin při odletu. Toto platí také pro cestující, kteří plánují Švýcarskem tranzitovat do dalších destinací. Pro odbavení na letišti si ponechte více času, protože i při on-line check-inu vám bude palubní vstupenka vystavena až u přepážky na letišti. Na palubách letadel SWISS směřujících do a ze Švýcarska je povinné nošení ochranných masek / roušek. Ochranné masky je nutné mít také nasazeny při pohybu po letišti ve Švýcarsku.

Swiss International Air Lines nadále poskytuje letecké spojení Prahy s Curychem 2x – 3x týdně a aktuální letový řád naleznete na stránkách SWISS.com. EasyJet nabízí lety z Prahy do Basileje 4x týdně (pondělí, středa, pátek a neděle), z Prahy do Ženevy 5x týdně (pondělí, úterý, středa, pátek a neděle).

Železniční spojení: České dráhy pozastavily od pondělí 14. 9. 2020 na neurčito provoz přímých lůžkových vozů mezi Prahou a Curychem. Přímé vlakové spojení Bratislavy s Curychem zůstává i nadále v provozu.

 
 

 

Program Clean & Safe

Turistická zařízení (hotely, restaurace, lanovky atd.) opatřená označením / štítkem Clean & Safe se vědomě zavázala dodržovat koncept ochrany a nabízí tak svým návštěvníkům / hostům bezpečné a čisté prostředí. Cílem tohoto označení je pomoci v obnově důvěry hostů ve Švýcarsko jako v bezpečný a čistý cíl pro turistické i pracovní cesty. Udělování a koordinaci použití označení Clean & Safe mají na starost jednotlivé švýcarské asociace (HotellerieSuisse, Cableways Switzerland, IG Parahotellerie Schweiz, Verband Öffentlicher Verkehrsmittel, Verband Schweizer Schifffahrtsun­ternehmen, Verband Schweizer Tourismusmanager a GastroSuisse) na základě iniciativy Switzerland Tourism. Bližší informace naleznete na průběžně aktualizované stránce www.clean-and-safe.ch

 

 
 

Poslední aktualizace stránky: 7. 4. 2021, 08:59

Partneři / Partners

ST logo CZ stojate cerne2 partner seclogo partner seclogo partner koalice SPCR LOGO VERTICAL CZ RGB 280x226 Sear czech logo IMD Logo Blue RGB E21 logo

 

loga partneri 280x226 slunce 280x226 roska 280x226 Kudyznudy.cz - tipy na výlet  LOGO PFM 2

 

 

 

 

 

 

Menu